Letní i zimní květiny

Hnojení ovocných dřevin

Obecně lze hnojiva rozdělit na organická a průmyslová. Organickými hnojivy dodáváme půdě sílu a průmyslová hnojiva zajišťují, že bude mít půda dostatek živin. U ovocných stromů jsou základy a pravidla hnojení o něco rozdílné. Jednak je nutné vybrat správný typ hnojiva, na druhou stranu musíte vědět, kdy s hnojením začít. Budete-li vše dělat správně, pak ovocné stromy budou nejen zdravé, ale hlavně budou přinášet úrodu, kterou každý rok všichni očekáváme.

Hnojení ovocných stromů by mělo proběhnout třikrát za rok. První hnojení přichází v polovině března, druhé v polovině června a nakonec byste měli ovocné stromy hnojit v na přelomu října a listopadu.

Na první dvě dávky hnojiva je možné použít tzv. dusíkatá hnojiva, na podzim bychom měli použít kompost – není-li ten k dispozici, pak můžete zaměnit za dusíkatá hnojiva. Nelze ale zapomínat na to, že hnojení se odvíjí i od toho, jaký ovocný strom budete hnojit. Například broskvoně vyžadují mnohem větší péči i rozdílné dávky hnojiva. Aby byl jejich růst i plody správné, pak se doporučuje, aby měly více železa a optimální množství vápníku. To ale pochopitelně neplatí u všech ovocných stromů.

Hnojiva dodávají ovocným stromům dostatek hořčíku, fosforu, draslíku, síranu a jiných nezbytných látek, které dopomáhají správnému růstu a zdravosti stromu. Při nedostatku některé z látek stromy začínají vykazovat příznaky, které je rovněž dobré sledovat. Lze mezi ně zařadit osychání nebo příliš velké opadání listů, omezena je tvorba květů, apod.

Mimo správného hnojení byste jim měli zajistit i chemickou ochranu za pomoci postřiků. Každý ovocný strom vyžaduje postřik v jiném období svého růstu.

Komentáře jsou uzavřeny.