Letní i zimní květiny

Letní řez ovocných dřevin

Považujete řez ovocných stromů za zbytečnost? Mnozí rozhodně ano. A pak je tady ta druhá polovina pěstitelů, kteří si naopak dávají i na takových maličkostech záležet. Pravda, strom bude rodit ovoce i v případě, že jej nebudete pravidelně zkracovat. Plodů ale rozhodně nebude tolik a postupem času se slunce na některé plodiny ani nedostane skrze husté větve a listí. Řez ovocných stromů sice nepatří mezi nejpříjemnější činnosti, ale neměli byste jej podceňovat. Alespoň jednou do roka byste si na svou zahradu měli udělat chvilku času.

Nejčastěji na zahradách můžeme vidět jabloně nebo hrušně. Ty je třeba řezat během léta, díky tomu ovlivníte úrodu na příští rok a zabráníte přílišnému bujení.

Řez jako takový je více méně u všech ovocných stromů stejný, ať už na něm rostou jablka nebo třešně či višně. Prvním krokem je řez hustých větví, které se vzájemně kříží, zamezují tak sluníčku, aby prostoupilo mezi jednotlivé větve. Pak můžete začít krátit větve, na kterých byste chtěli mít plody a postupně je zkracujete.

Řez peckovitých ovocných stromů – meruňky, švestky, apod., budete muset krátit až v srpnu. Nejlépe tak v polovině nebo na jeho konci. Vzhledem k tomu, že v tomto období jsou již všechny peckovité plody sklizené, stane se pro vás práce mnohem jednodušší. Postup zkracování je zcela stejný jako u jabloní nebo hrušní.

Co se týče drobného ovoce, například rybíz, i zde rozhodně řez značně prospěje úrodě. Typický tvar pro tyto stromky je kulatý. Protože si větičky neboli výhony, rády dělají, co chtějí, měli byste zachovávat jejich tvar. Jednak budou už na pohled vypadat dobře, ale hlavně jejich úroda bude o poznání bohatší.

Komentáře jsou uzavřeny.